Üye Giriş | Üye Olun Avantajlardan Faydalanın
 
 SIKÇA SORULAN SORULAR :Tüm Konular

Sıkça Sorunlan Sorular arşivimizden yararlanabilirsiniz.
Kategori seçerek veya arama yaparak sorunuzun cevabına kolayca ulaşabilirsiniz.


Önceden sorulmuş sorular içinde arama yapmak istiyorum

Anahtar Kelime: 

Tüm cevaplanmış sorular: Tüm Konular

Size en yakın Halkbank Şubesi’ne uğrayarak Mortgage kapsamında konut kredisi almak için başvuru yapabilirsiniz
Mortgage sistemi Bankalara ipotek teminatlı ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleştirme imkanı sayesinde yeni ve düşük maliyetli fonlama kaynakları yaratacaktır. Yeni kanun ile birlikte getirilen endekse bağlı değişken faizli konut kredisi, sabit faizli konut kredilerine göre daha az riskli olması nedeniyle faizlerin üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Konut kredisi faizleri piyasa koşullarında oluşan genel faiz seviyeleri ile doğrudan ilişkilidir. Genel ekonomik göstergelerdeki gelişme ile konut kredisi faizleri de düşecektir.  

Satın alınacak konutun fiyatına ve tüketicinin ödeme gücüne bağlı olarak, uygun kredi vadesi kişiye göre değişmektedir. Ancak faiz yükünü en aza indirmek için 10 yıldan düşük bir vade ile ödeme planının tercih edilmesi önerilmektedir.

Eğer kredi vadeniz boyunca faiz oranlarının bugünkünden daha fazla düşeceğine inanıyorsanız değişken faizli kredi sizin için uygun seçenek olacaktır. Değişken faizli kredi uygulamasında Bankaların kullanacakları baz faiz endeksleri Merkez Bankası tarafından belirlenecektir. Konut kredisi faiz oranı da belirlenen endeks üzerine Bankaların ekleyeceği maliyet marjları ile oluşturulacaktır.
Sabit faizli kredilerde yapılacak erken ödemelerde(kısmi ödeme veya kredinin tümünün kapatılması halinde), sözleşmede yer verilmek şartıyla erken ödenen tutarın % 2’sine kadar bir erken ödeme ücreti alınabilecektir. Değişken faizli kredilerde ise erken ödeme ücreti ödenmesi söz konusu olmayacaktır. Faiz oranının karma tipte belirlenmesi halinde ise, erken ödeme işleminin sabit faizli ödeme dönemine rastlaması halinde yine erken ödeme ücreti alınabilecektir.
Mortgage sonrasında 3 tip faiz uygulaması söz konusu olmaktadır. Bunlar sabit faizli, değişken faizli ve bu ikisinden oluşan karma tipte olabilecektir. Faiz seçimi tamamen tüketicinin kendi özel şartlarına göre vereceği karara bağlıdır.
Bununla birlikte, mevcut konut kredinizi Mortgage’dan sonra da sabit faizli olarak ödemeye devam edebilirsiniz. Ancak ilerleyen dönemde dilerseniz değişken faizli krediye geçme seçeneğinizde var. Fakat kredinizin yasa dışında tutulmasını istemiş iseniz, değişken faizli krediye geçme şansınız da olmayacaktır.
Sabit faizli kredi kullanımında seçilen faiz türü iki tarafın ortak rızası olmadan değişemez. Değişken faizde ise krediye uygulanacak azami faiz oranı başlangıçta sözleşmede belirtilecektir. Bu durumda faiz oranları düştüğünde veya yükseldiğinde, bu değişiklikler sizin kredinize de sözleşmede belirlenen azami oranı geçmemek kaydıyla yansıtılacaktır.
Mortgage uygulamasında konutların yenilenmesi veya geliştirilmesi için de kredi alınabilecektir.
Konutun ekspertizi gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansına sahip olan bağımsız kişi ve kuruluşlara yaptırılacaktır. Bu amaçla yasanın çıkışından itibaren 2 yıl içinde tüzel kişiliğe sahip Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği de kurulacak ve lisans sahipleri bu Birliğe üye olmak zorunda olacaktır. Ancak, henüz bu düzenlemeler tamamlanmadığı için halihazırda Bankaların değerleme(ekspertiz) işlemleri eskiden olduğu gibi devam etmektedir..
Ticari gayrimenkul alımları mortgage kapsamında değerlendirilmeyecektir. Ancak teminat olarak sahip olduğunuz konutu vermek suretiyle kullandığınız her türlü bireysel kredi de bu sisteme dahildir.
Yapı kullanma izni alınmış tüm konutlar ile proje ve inşaat safhasındaki(tamamlanmamış) konutlar yeni sistemde krediye konu olabilecektir.


1  2  3  4  5

3/5