Üye Giriş | Üye Olun Avantajlardan Faydalanın
 
 SIKÇA SORULAN SORULAR :Tüm Konular

Sıkça Sorunlan Sorular arşivimizden yararlanabilirsiniz.
Kategori seçerek veya arama yaparak sorunuzun cevabına kolayca ulaşabilirsiniz.


Önceden sorulmuş sorular içinde arama yapmak istiyorum

Anahtar Kelime: 

Tüm cevaplanmış sorular: Tüm Konular

Merhaba,

Bilgi alabilmeniz için size en yakın Halkbank Şubesi ile görüşmenizi rica ederiz.

Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri, istek ve şikayetleriniz için 365 gün 24 saat Halkbank Dialog’u  444 0 400 veya  0 850 222 0 400 numaralı telefonlardan  arayabilir, ayrıca  www.halkbank.com.tr  web sitemizden  iletebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Konut yenileme, iyileştirme ve geliştirme projelerinizde de Halkbank'ın cazip kredi seçeneklerinden faydalanabilirisniz. 
5582 Sayılı Konut Finansman Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun (Mortgage/TutSat ) 06 Mart 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
Sözleşme öncesi bilgi formu kredi ile ilgili genel bilgileri(kredi tutarı, konuta ilişkin bilgiler, yıllık faiz oranı, toplam borcun anapara, faiz ve diğer giderler itibariyle dağılımı, değişken faiz ödemeli olan sözleşmelerde baz alınacak endeks vb.) ve sözleşme koşullarını içermektedir. Konut Finansmanı Sözleşmesi ancak,  SÖBF' nin tüketiciye verilmesini takip eden bir iş günü sonra imzalanması halinde geçerli olacaktır.
Konut edinmek isteyen, düzenli ödeme gücüne sahip herkes bu sistemden faydalanabilir
Başka bir bankadan kullanılmış konut kredilerini tasfiye etmek amacıyla, Bankamız tarafından kredinin yeniden finansmanı sağlanmaktadır.
Mortgage sisteminden sadece imarlı binalar yararlanacaktır. İmar izni ve ruhsatları bulunmayan, belirli bir kalitede olmayan konut için kredi alınamayacağından Mortgage Sistemi ile imar kalitesi yüksek, depreme dayanıklı yapılar çoğalacak; planlı şehirlerin gelişmeleri ve konut sektörünün kontrol altına alınması sağlanacaktır. Kısacası, yaşadığımız şehrin kalitesi artacaktır.
Size en yakın Halkbank Şubesi’ne uğrayarak Mortgage kapsamında konut kredisi almak için başvuru yapabilirsiniz
Mortgage sistemi Bankalara ipotek teminatlı ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleştirme imkanı sayesinde yeni ve düşük maliyetli fonlama kaynakları yaratacaktır. Yeni kanun ile birlikte getirilen endekse bağlı değişken faizli konut kredisi, sabit faizli konut kredilerine göre daha az riskli olması nedeniyle faizlerin üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Konut kredisi faizleri piyasa koşullarında oluşan genel faiz seviyeleri ile doğrudan ilişkilidir. Genel ekonomik göstergelerdeki gelişme ile konut kredisi faizleri de düşecektir.  

Satın alınacak konutun fiyatına ve tüketicinin ödeme gücüne bağlı olarak, uygun kredi vadesi kişiye göre değişmektedir. Ancak faiz yükünü en aza indirmek için 10 yıldan düşük bir vade ile ödeme planının tercih edilmesi önerilmektedir.1  2  3  4  5

2/5