Ana Sayfa >Bilgi Edinin > Evinizi Seçerken   Üye Giriş | Üye Olun Avantajlardan Faydalanın
Evinizi Seçerken
 
Ev Almak stresli bir süreç olmak zorunda degil. Iyi bir planlama ve istediklerinizi dogru analiz etmeniz sonucu keyifli bir yasam dönemi olabilir.


Kriterlerinizi belirleyin

Öncelikle sizi yeni bir konut arayisina yönlendiren sebepleri belirlemelisiniz.  Ilk defa mi ev aliyorsunuz, mevcut evinizi satarak baska bir ev mi alacaksiniz? Daha büyük bir ev mi alacaksiniz? Mevcut evinizde ihtiyaçlarinizi karsilamayan yönler nelerdi? Evleniyor musunuz? Baska bir sehre mi tasiniyorsunuz? 

Alacaginiz eve karar verme sürecinde, satin almak istediginiz evde hangi özellikleri istediginize karar vermelisiniz. Bu özellikler arasinda yer, fiyat araligi, mimari stil ve yas, konutu cazip kilan faktörler(örnegin havuz, genis bir mutfak, bahçe vb.), ulasim    kolayligi, sosyal çevreye yakinligi, egitim kurumlarina olan mesafesi, altyapi uygunlugu, geri satis degeri v.b gibi ev seçimimizi etkileyen faktörler yer alir. Bunlarin iyi analiz edilmesi gelecekte karsilasabileceginiz sorunlarla bas edebilmeniz açisindan önem tasir.

Acele etmeyin

Öncelikle nereden ev alacaginiza karar verin ve acele etmeyin. Ev alacaginiz bölgedeki fiyatlari ve ileride ne gibi degisiklikler olacagini iyi arastirin. Satin almak istediginiz müstakil bir evse müstakil evleri, apartman dairesi ise daireleri ve bir kooperatif dairesi ise kooperatifleri birbirleriyle kiyaslayin.

Begendiginiz eve kesin karar vermeden önce günün degisik saatlerinde gidip tekrar görün, ayrica çevredeki alisveris ve ihtiyaçlarin karsilanmasi imkanlarini arastirmaniz da önemli bir faktör olabilir. Komsularinizi ve muhiti arastirin, size uygun olup olmadiklarina dikkat edin.

Gerekirse bir uzmandan yardim alin

Ev aliminda bir emlak ofisinden faydalanacaksaniz, öncelikle emlak ofisinden ne istediginize karar verin (daire mi, dubleks mi, müstakil mi, bahçe kati mi ariyorsunuz?). Bütçenizi tekrar gözden geçirin ve mutlaka bu bütçeyi ve esneklik payini arama kriterlerinize dahil edin.  Emlak ofislerinin uzmanlik alanlariyla ilgili bilgi edinmek ve farkli emlak uzmanlariyla görüsmek size en dogru karari vermenizde yardimci olur.

Bütçenizi ve ödeme imkaninizi belirleyin

Ne kadar kredi alacaginiz imkanlarinizla belirlenecektir. Aylik geliriniz, düzenli ve kesin harcamalariniz, birikimlerinizden karsilayabileceginiz pesinat miktari, aylik harcamalariniz ve herhangi bir ödeme sorunu döneminde yapabilecekleriniz bütçenizi belirlemenizde yardimci olacaktir.

Mortgage seçimi

Bütçenizi ve ödeme imkanlarinizi belirledikten sonra, hangi mortgage kredisini alabileceginiz hakkinda bir karsilastirma yapin. Bu konuda bankamiz Mortgage Uzmanlari kredi seçeneklerinde sizin ihtiyaçlariniza göre bir karsilastirma yapmaniza her zaman yardimci olabilirler.
Kredi seçenekleri hakkinda detayli bilgilere ulasmak için tiklayiniz.


   
Önümüzdeki 6 ay içinde evinizi degistirmeyi düsünüyor musunuz?