Ana Sayfa >Bilgi Edinin > Evinizi Seçerken   Üye Giriş | Üye Olun Avantajlardan Faydalanın
Evinizi Seçerken
 
Ev Almak stresli bir süreç olmak zorunda değil. İyi bir planlama ve istediklerinizi doğru analiz etmeniz sonucu keyifli bir yaşam dönemi olabilir.


Kriterlerinizi belirleyin

Öncelikle sizi yeni bir konut arayışına yönlendiren sebepleri belirlemelisiniz.  İlk defa mı ev alıyorsunuz, mevcut evinizi satarak başka bir ev mi alacaksınız? Daha büyük bir ev mi alacaksınız? Mevcut evinizde ihtiyaçlarınızı karşılamayan yönler nelerdi? Evleniyor musunuz? Başka bir şehre mi taşınıyorsunuz? 

Alacağınız eve karar verme sürecinde, satın almak istediğiniz evde hangi özellikleri istediğinize karar vermelisiniz. Bu özellikler arasında yer, fiyat aralığı, mimari stil ve yaş, konutu cazip kılan faktörler(örneğin havuz, geniş bir mutfak, bahçe vb.), ulaşım    kolaylığı, sosyal çevreye yakınlığı, eğitim kurumlarına olan mesafesi, altyapı uygunluğu, geri satış değeri v.b gibi ev seçimimizi etkileyen faktörler yer alır. Bunların iyi analiz edilmesi gelecekte karşılaşabileceğiniz sorunlarla baş edebilmeniz açısından önem taşır.

Acele etmeyin

Öncelikle nereden ev alacağınıza karar verin ve acele etmeyin. Ev alacağınız bölgedeki fiyatları ve ileride ne gibi değişiklikler olacağını iyi araştırın. Satın almak istediğiniz müstakil bir evse müstakil evleri, apartman dairesi ise daireleri ve bir kooperatif dairesi ise kooperatifleri birbirleriyle kıyaslayın.

Beğendiğiniz eve kesin karar vermeden önce günün değişik saatlerinde gidip tekrar görün, ayrıca çevredeki alışveriş ve ihtiyaçların karşılanması imkanlarını araştırmanız da önemli bir faktör olabilir. Komşularınızı ve muhiti araştırın, size uygun olup olmadıklarına dikkat edin.

Gerekirse bir uzmandan yardım alın

Ev alımında bir emlak ofisinden faydalanacaksanız, öncelikle emlak ofisinden ne istediğinize karar verin (daire mi, dubleks mi, müstakil mi, bahçe katı mı arıyorsunuz?). Bütçenizi tekrar gözden geçirin ve mutlaka bu bütçeyi ve esneklik payını arama kriterlerinize dahil edin.  Emlak ofislerinin uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgi edinmek ve farklı emlak uzmanlarıyla görüşmek size en doğru kararı vermenizde yardımcı olur.

Bütçenizi ve ödeme imkanınızı belirleyin

Ne kadar kredi alacağınız imkanlarınızla belirlenecektir. Aylık geliriniz, düzenli ve kesin harcamalarınız, birikimlerinizden karşılayabileceğiniz peşinat miktarı, aylık harcamalarınız ve herhangi bir ödeme sorunu döneminde yapabilecekleriniz bütçenizi belirlemenizde yardımcı olacaktır.

Mortgage seçimi

Bütçenizi ve ödeme imkanlarınızı belirledikten sonra, hangi mortgage kredisini alabileceğiniz hakkında bir karşılaştırma yapın. Bu konuda bankamız Mortgage Uzmanları kredi seçeneklerinde sizin ihtiyaçlarınıza göre bir karşılaştırma yapmanıza her zaman yardımcı olabilirler.
Kredi seçenekleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız.


   
Önümüzdeki 6 ay içinde evinizi değiştirmeyi düşünüyor musunuz?