Ana Sayfa >Bilgi Edinin > Vergi ve Masraflar   Üye Giriş | Üye Olun Avantajlardan Faydalanın
Vergi ve Masraflar
 
Konut Kredisi için ayrıca vergi ve masraf alınıyor mu?

Konut Kredileri, Mart 2007 itibariyle %5 oranında BSMV'den muaftır. Ayrıca KKDF (Kaynak Kullanım Destekleme Fonu) 'dan da muaftır.

Konut Kredisi kullanımında müşterilerden dosya, ekspertiz, sigorta vb. ücret ve masraflar da alınmaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi şubelerimizde müşteri temsilcinizden edinebilirsiniz.

Ev ile ilgili unutmamanız gereken diğer vergi ve masraflar...

Peşin de alsanız konut kredisiyle de alsanız, konutun sahibi olduktan sonra da konuta ait vergiler ve aidatlar ödemeniz gerekir.
Bakım ve tamir masrafları, asansör giderleri, varsa merkezi ısıtma giderleri, kapıcı ve/veya temizlik ve güvenlik giderleri, bahçe masrafları v.b. gibi masraflardan oluşan aidatlar binadan binaya değişiklik gösterir. Konut alırken ödenmesi gereken aidatları yaklaşık olarak hesaplamalı ve ödeyebilme gücünüzü kontrol etmelisiniz. Konutların maliyeye ve belediyelere ödenmesi gereken yıllık vergileri de bulunuyor. Bu vergileri yaklaşık olarak hesaplamalı ve konut kredisi kullanımında bütçe problemi yaşamamak için dikkate almalısınız.
 
İkinci el konut alanların, konutun geçmiş dönemlerdeki emlak vergisi borcunun bulunup bulunmadığını araştırmalarında yarar var. Konutun satıldığı yıl ve geçmiş yıllara ait ödenmemiş emlak vergisinin ödenmesinden alıcı ve satıcı müteselsilen yani zincirleme olarak sorumlu tutulurlar. Satışa konu olan yılın vergileri satıcı tarafından ödenir. Bunun yanında ikinci el konutun aidat, su, elektrik, doğalgaz vb. borçlarının eski daire sahibi tarafından tamamen ödenip ödenmediğini kontrol edin. Ve yeni ev sahibi olarak elektrik, su ve doğalgaz sözleşmelerini kendiniz yapın.
 
Evi satın alan kişi yıl sonuna kadar ilgili belediyeye gidip emlak vergisi beyannamesi vermeli. Bu bildirimde mükellef, adres, tapu ve vergilendirmeye ilişkin bilgileri (alan, inşaat türü vb.) ilgili kuruma iletir. Emlak vergisi ilgili belediyeye doğrudan ödenebileceği gibi, posta çeki, posta havalesi veya bu konuda aracılık yapan bankalar yoluyla da ödenebilir


   
Önümüzdeki 6 ay içinde evinizi değiştirmeyi düşünüyor musunuz?