Ana Sayfa >Bilgi Edinin > Konut Değerleme   Üye Giriş | Üye Olun Avantajlardan Faydalanın
Konut Değerleme
 
Alacağınız yeni konutun değerini arttıracak veya azaltacak unsurlar bulunur. Bu nedenle konut seçimi yaparken bilinçli davranmak gerekir. Satın alınacak konutun öncelikle inşaat kalitesine bakılmalı. İşçilik, beton, tuğla, dış cephe yalıtımı, iç cephe sıvası ve diğer bütün unsurlar inşaatın kalitesini oluşturur. Yapının projesi, zemin etüdü, deprem yönetmeliğine uygunluğu, projelerin denetimi, yapının ruhsat ve kullanım izni, yapı için kullanılan beton, yapının projeye uygun inşa edilip edilmediği araştırılmalıdır.
 
İnşaat kalitesinin yanında, binanın yaşı, yüzölçümü, ısınma şekli ve ısı yalıtımı, ses yalıtımı, otopark durumu, ulaşım imkânları, cephesi ve bulunduğu kat, fayansı, boyası, badanası, oda sayısı, mutfak ve balkonunun büyüklüğü elverişliliği, manzarası ve sosyal tesislere yakınlığı göz önünde bulundurmamız gereken diğer kriterlerdir.
 
Konutun değerini arttıran faktörlerden biri de konutun çevresidir. Yatırım amacıyla bir konut alıyorsanız, o bölgede ileride ne gibi gelişmeler olacağını araştırın.
 
Tapuda belirtilen değer ile değer artış kazancı gibi hesaplamaların yapılması açısından ev satın alım sürecinde konutun değerinin doğru belirlenmesi önemlidir. Konutun değerinin doğru olarak belirlenmesi evinizi satın alırken, tapuda belirtilen değer ile değer artış kazancı gibi hesaplamaların yapılması açısından önem arz eder.


   
Önümüzdeki 6 ay içinde evinizi değiştirmeyi düşünüyor musunuz?