Ana Sayfa >Kredi Seçenekleri > Kentsel Dönüsüm   Üye Giriş | Üye Olun Avantajlardan Faydalanın
Kentsel Dönüsüm
 

 

Kentsel Dönüsüm Nedir?

6306 Sayili Afet Riski Altindaki Alanlarin Dönüstürülmesi ya da yaygin ismiyle Kentsel Dönüsüm Kanunu kapsamindan riskli yapilarin güçlendirilmesi veya yikilmasi ve daha dayanikli yapinin insa edilmesi suretiyle dönüstürülmesi amaçlanmistir.
 
Kimler Yararlanabilir?
Bakanlar Kurulu’nun yayinladigi Riskli Alanlarda bulunan gayrimenkuller veya teknik raporlarla olasi bir afet karsisinda risk altinda bulundugu tespit edilen yapilar dönüsüm kapsamina alinacaktir.
 
Risk Raporu nasil ve kim talep edebilir?
Öncelikle yapinizin riskli oldugunun tespiti yapilmalidir. Risk raporu kat maliklerinin oy çokluguna/birligine gerek kalmaksizin her hangi bir kat maliki tarafindan talep edilebilmektedir. Ancak sadece bakanlik tarafindan yetkilendirilmis kurum ve kuruluslarca olusturulan raporlar yasa kapsaminda dikkate alinacaktir.
Riskli yapilarin tespiti için yetki verilen kurum ve kuruluslar için tiklayiniz
 
Raporun temini akabinde Çevre ve Sehircilik Bakanligi Il Müdürlügü’ne basvuruda bulunularak onayi alinir. Rapor onayi alinan yapilar için müdürlük tapuya serh düsülmesi ve yikim kararinin teblig edilmesi için tapu müdürlügüne bildirir.
Tapu müdürlügü, il müdürlügünden gelen yaziya istinaden riskli yapinin -60 günden az olmamak üzere- verilen süre içerisinde yikilmasi için hak sahiplerine tebligde bulunur.
 
Dönüsüm Karari nasil alinir?
Riskli Yapinin yikilmasi yeniden yapilacagi / dönüstürülecegi anlamina gelmemektedir. Yapinin yeniden insasi için arsa payinin en az 2/3’üne sahip kat maliklerinin karar almasi gerekmektedir.
 
Anlasma saglanmayan malikler ne olacak?
Çogunluk üçte ikiye katilmayanlarin, bagimsiz bölümlerine iliskin arsa paylari, rayiç degeri tespit ettirilerek bu degerden az olmamak üzere anlasma saglayan diger paydaslara açik artirma usulü ile satilir. Bu sekilde diger paydaslarin almamasi durumunda, bu paylar, Bakanligin talebi üzerine, tespit edilen rayiç bedeli de Bakanlikça ödenmek kaydi ile tapuda Hazine adina resen tescil edilir. Yapilan anlasma çerçevesinde degerlendirilmek üzere Bakanliga tahsis edilmis sayilir veya Bakanlikça TOKI veya belediyeye devredilir.
 
YASAL DÜZENLEMELER VE MEVZUAT

 

 

SAGLADIGI AVANTAJLAR

A) FAIZ DESTEGI
Çevre ve Sehircilik Bakanligi arasinda imzalanan protokol kapsaminda Halkbank’in Kentsel Dönüsüm Kredilerinden yararlanacak hak sahiplerine kredi vadesi boyunca faiz destegi avantajindan yararlanabilecektir.
2013 yilsonuna kadar kredi kullanacak olanlar için belirlenen faiz destek oranlari;
 
KONUT KREDISI
YILLIK 400 BPS
ISYERI KREDISI
YILLIK 300 BPS
 
Örnek ödeme tablosu için tiklayiniz.
 
B) DIGER AVANTAJLAR
Düzenlenen yasa kapsaminda faiz desteginden yararlanmayan hak sahiplerinden talep edenlere 18 aya ve aylik 600 TL’ye kadar kira yardimi öngörülmektedir.
Ayrica yapilarin yikim ve yapimi sürecinde noter harci, belediye harci, tapu harci gibi harçlarin yani sira Damga Vergisi, BSMV, KKDF gibi vergi ve harçlardan da muaf tutulacaktir.


   
Önümüzdeki 6 ay içinde evinizi degistirmeyi düsünüyor musunuz?